Gościmy

Odwiedza nas 89 gości oraz 0 użytkowników.

Wyjazd do Włoch

2 listopada grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Margoninie, z opiekunami  p. Jolantą Rajek i p. Sylwią Szuberską  udała się w podróż do Arosio we Włoszech, aby uczestniczyć w europejskim projekcie „Erasmus+ - Student on Yes”. Przed wyjazdem uczniowie wzięli udział w zajęciach, których celem było przygotowanie uczestników projektu pod względem językowym i komunikacyjnym.

Większość uczniów leciała samolotem po raz pierwszy w życiu, więc odprawa i kontrola bezpieczeństwa były nieco stresującym przeżyciem. Na szczęście wszystko odbyło się sprawnie i bez komplikacji. Lot dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń. Przelot nad Alpami był niezwykle emocjonujący.

Pierwszy dzień to zwiedzanie Bergamo. Pogoda nas nie rozpieszczała, padał deszcz. Na szczęście byliśmy na to przygotowani. Autobus zawiózł nas do jednej z najstarszych części miasta – Citta Alta – położonej 80 m nad resztą miejscowości. Ta część miasta pełna jest przepięknych zabytków, na czele z Bazyliką Santa Maria di Maggiore oraz kaplicą Cappella Colleoni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką turystyczną na wzgórze San Vigilio, skąd rozpościerał się przepiękny widok na dolną część miasta, a zakończyliśmy przejściem przez bramę Św. Jakuba, jedną z czterech miejskich bram. Po obiedzie nastąpił przejazd do szkoły w Arosio, gdzie czekały już na nas rodziny, które miały gościć naszych uczniów.

Kolejny dzień to spotkanie wszystkich uczestników projektu, a więc grup z Polski, Słowacji i  Włoch w szkole. Po krótkim powitaniu i obejrzeniu szkoły udaliśmy się na wycieczkę po mieście. W Urzędzie Miasta odbyło się krótkie spotkanie z Panią Burmistrz. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach z historii i języka angielskiego.

                5 listopada młodzież zwiedziła okolice jeziora Como. To malownicze jezioro otoczone jest górami, na zboczach których stoją przepiękne wille, kościoły, domy w klasycznej architekturze północnych Włoch. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Willę Balbianello,  jedną z najpiękniejszych w tym rejonie, a także Stare Miasto i katedrę w Como. Wjechali kolejką na szczyt góry, z której rozpościerał się niesamowity widok na miasto Como.

                 Kolejny dzień to wizyta w Mediolanie, jednego z najpiękniejszych miast w północnych Włoszech. Pogoda znów nas nie rozpieszczała, od rana padał deszcz.  Uczniowie odbyli wycieczkę 3D śladami Leonarda da Vinci oraz Katedrę Narodzin św. Marii, jedną z najpiękniejszych i największych świątyń na świecie. Z tarasu widokowego na dachu katedry rozpościera się niezwykły, zapierający dech w piersiach, widok na Mediolan. W wolnym czasie nie mogło zabraknąć spaceru po Galerii Vittorio Emanuele II, prawdopodobnie najładniejszej galerii handlowej na świecie pełnej ekskluzywnych  sklepów i restauracji.

                Ostatniego dnia pobytu w Arosio młodzież obejrzała film w angielskiej wersji językowej, a następnie uczestniczyła w zajęciach z geografii i języka hiszpańskiego. Popołudnie spędzili ze swoimi „nowymi” rodzinami na kręgielni.  Pożegnanie nie obyło się bez łez. Ostatni etap podróży to powrotny lot do Poznania.

Młodzi ludzie przeżyli niesamowitą przygodę, pełną wrażeń. Zdobyte  doświadczenia w przyszłości na pewno zaprocentują. 

Aleksander: „Pobyt uważam za bardzo udany. Widoki są przepiękne i ludzie, których tu poznałem, są bardzo mili.”

Nadia: „Najbardziej podobała mi się aula w szkole, moja „nowa” rodzina, z którą dużo rozmawiałam oraz nowi koledzy z włoskiej szkoły.”

Oliwia: „Nauczyłam się tu, że ludzie pochodzący z innych krajów są tacy sami, jak my.”

Klaudia: „Projekt pozwolił mi przełamać barierę językową, stałam się bardziej otwarta i śmiała.”

Grzegorz: „Włochy to przepiękny kraj z widokami, których nie ma w moim regionie. Poznałem tu wielu miłych ludzi. W dodatku po raz pierwszy w życiu leciałem samolotem.”

Małgorzata: „Poznałam wielu cudownych ludzi oraz zwiedziłam piękne miejsca. Ludzie są tu otwarci i pogodni.”

Brajan: „Udział w projekcie pokazał mi, że można być otwartym na nowych ludzi i nowe wyzwania.”

Patrycja: „Projekt pozwolił mi przełamać barierę językową oraz nabrać pewności siebie, a także  poznać kulturę włoską. Nigdy nie zapomnę tej przygody.”

 

  Jolanta Rajek

Sylwia Szuberska