Gościmy

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Wyjazd do Włoch

2 listopada grupa młodzieży ze Szkoły Podstawowej w Margoninie, z opiekunami  p. Jolantą Rajek i p. Sylwią Szuberską  udała się w podróż do Arosio we Włoszech, aby uczestniczyć w europejskim projekcie „Erasmus+ - Student on Yes”. Przed wyjazdem uczniowie wzięli udział w zajęciach, których celem było przygotowanie uczestników projektu pod względem językowym i komunikacyjnym.

Większość uczniów leciała samolotem po raz pierwszy w życiu, więc odprawa i kontrola bezpieczeństwa były nieco stresującym przeżyciem. Na szczęście wszystko odbyło się sprawnie i bez komplikacji. Lot dostarczył uczniom niezapomnianych wrażeń. Przelot nad Alpami był niezwykle emocjonujący.

Pierwszy dzień to zwiedzanie Bergamo. Pogoda nas nie rozpieszczała, padał deszcz. Na szczęście byliśmy na to przygotowani. Autobus zawiózł nas do jednej z najstarszych części miasta – Citta Alta – położonej 80 m nad resztą miejscowości. Ta część miasta pełna jest przepięknych zabytków, na czele z Bazyliką Santa Maria di Maggiore oraz kaplicą Cappella Colleoni. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od wjazdu kolejką turystyczną na wzgórze San Vigilio, skąd rozpościerał się przepiękny widok na dolną część miasta, a zakończyliśmy przejściem przez bramę Św. Jakuba, jedną z czterech miejskich bram. Po obiedzie nastąpił przejazd do szkoły w Arosio, gdzie czekały już na nas rodziny, które miały gościć naszych uczniów.

Kolejny dzień to spotkanie wszystkich uczestników projektu, a więc grup z Polski, Słowacji i  Włoch w szkole. Po krótkim powitaniu i obejrzeniu szkoły udaliśmy się na wycieczkę po mieście. W Urzędzie Miasta odbyło się krótkie spotkanie z Panią Burmistrz. Następnie uczniowie wzięli udział w zajęciach z historii i języka angielskiego.

                5 listopada młodzież zwiedziła okolice jeziora Como. To malownicze jezioro otoczone jest górami, na zboczach których stoją przepiękne wille, kościoły, domy w klasycznej architekturze północnych Włoch. Uczniowie mieli okazję zwiedzić Willę Balbianello,  jedną z najpiękniejszych w tym rejonie, a także Stare Miasto i katedrę w Como. Wjechali kolejką na szczyt góry, z której rozpościerał się niesamowity widok na miasto Como.

                 Kolejny dzień to wizyta w Mediolanie, jednego z najpiękniejszych miast w północnych Włoszech. Pogoda znów nas nie rozpieszczała, od rana padał deszcz.  Uczniowie odbyli wycieczkę 3D śladami Leonarda da Vinci oraz Katedrę Narodzin św. Marii, jedną z najpiękniejszych i największych świątyń na świecie. Z tarasu widokowego na dachu katedry rozpościera się niezwykły, zapierający dech w piersiach, widok na Mediolan. W wolnym czasie nie mogło zabraknąć spaceru po Galerii Vittorio Emanuele II, prawdopodobnie najładniejszej galerii handlowej na świecie pełnej ekskluzywnych  sklepów i restauracji.

                Ostatniego dnia pobytu w Arosio młodzież obejrzała film w angielskiej wersji językowej, a następnie uczestniczyła w zajęciach z geografii i języka hiszpańskiego. Popołudnie spędzili ze swoimi „nowymi” rodzinami na kręgielni.  Pożegnanie nie obyło się bez łez. Ostatni etap podróży to powrotny lot do Poznania.

Młodzi ludzie przeżyli niesamowitą przygodę, pełną wrażeń. Zdobyte  doświadczenia w przyszłości na pewno zaprocentują. 

Aleksander: „Pobyt uważam za bardzo udany. Widoki są przepiękne i ludzie, których tu poznałem, są bardzo mili.”

Nadia: „Najbardziej podobała mi się aula w szkole, moja „nowa” rodzina, z którą dużo rozmawiałam oraz nowi koledzy z włoskiej szkoły.”

Oliwia: „Nauczyłam się tu, że ludzie pochodzący z innych krajów są tacy sami, jak my.”

Klaudia: „Projekt pozwolił mi przełamać barierę językową, stałam się bardziej otwarta i śmiała.”

Grzegorz: „Włochy to przepiękny kraj z widokami, których nie ma w moim regionie. Poznałem tu wielu miłych ludzi. W dodatku po raz pierwszy w życiu leciałem samolotem.”

Małgorzata: „Poznałam wielu cudownych ludzi oraz zwiedziłam piękne miejsca. Ludzie są tu otwarci i pogodni.”

Brajan: „Udział w projekcie pokazał mi, że można być otwartym na nowych ludzi i nowe wyzwania.”

Patrycja: „Projekt pozwolił mi przełamać barierę językową oraz nabrać pewności siebie, a także  poznać kulturę włoską. Nigdy nie zapomnę tej przygody.”

 

  Jolanta Rajek

Sylwia Szuberska

Marzenia się spełniają!

Uczniowie z Margonina i Lipin odbyli fantastyczną wycieczkę do niezwykłej i kolorowej stolicy Wielkiej Brytanii. W Londynie zwiedzili wiele ciekawych miejsc, m.in. Pałac Buckingham, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Brytyjskie, Muzeum Historii Naturalnej, London Bridge, China Town, południk „0” na Greenwich. Był rejs Tamizą, lot nad Londynem (London Eye) oraz przejażdżka piętrowym autobusem. Nie obyło się bez możliwości sprawdzenia swoich umiejętności językowych podczas zakupów w Harrodsie czy świecie zabawek Hamley’s. Każdy dzień przyniósł moc niesamowitych wrażeń. Byliśmy zachwyceni, że zwiedzamy miejsca, które dotychczas znaliśmy z książek do j. angielskiego lub pocztówek. A wszystkiemu przyświecało słońce każdego dnia – pogoda angielska nas rozpieszczała.

Oprócz poznania nowych miejsc, był to czas praktycznej nauki języka i zabawy, a także zacieśniania przyjaźni oraz niezapomniana lekcja samodzielności. Niewątpliwie wyjazd ten rozbudził w nas apetyt na podróżowanie i zaszczepił chęć odkrywania nowych miejsc.

Wspomnienia Londyńskich wrażeń pozostaną na zawsze, bo … marzenia się spełniają.

Katarzyna Kado

Jesień w domu i w zagrodzie

5 października 2017r. uczniowie klasy II b, III a i III d wzięli udział w imprezie edukacyjnej pt.” Jesień w domu i w zagrodzie”, która odbyła się w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią. W tym dniu dzieci zwiedzały różnego rodzaju chałupy i zagrody.  Mimo typowo jesiennej aury dzieci wzięły udział w pokazach:

 - wykopków i sortowania ziemniaków,

 - czyszczenia i mielenia ziarna,

-  produkcji syropu z buraków cukrowych,

 - produkcji masła i serów,

kiszenia kapusty,

- produkcji kawy zbożowej.

Uczniowie mogli poznać również pracę kowala, garncarza, pszczelarza  oraz hafciarek. Nie obyło się również bez kupna różnego rodzaju pamiątek. Wycieczka była bardzo udana, wróciliśmy zadowoleni i pełni wrażeń.  

K.P

Wycieczka krajoznawcza

W dniach 15-18 maja 2018r. odbyła się wycieczka krajoznawcza w Sudety i do Czech (Praga i Skalne Miasto – Turnov).

45 uczniów naszej szkoły aktywnie wypoczywało podziwiając piękne krajobrazy.

Wycieczkę rozpoczęliśmy w Szklarskiej Porębie od zwiedzania wodospadu Szklarki i Kamieńczyk. Następnie udaliśmy się do Leśnej Huty Szkła gdzie mogliśmy obserwować wytop różnych form szklanych oraz barwienia szkła w masie.

Na koniec pierwszego dnia wycieczki zwiedziliśmy Żelazny Tygiel Waloński – skansen średniowiecznych poszukiwaczy skarbów.

W drugim dniu wycieczki udaliśmy się do Czech – Pragi gdzie zwiedzanie rozpoczęliśmy od Muzeum Miniatur, a następnie podziwialiśmy Hradczany, Zamek Królewski z Katedrą, Ogrody Królewskie, Małą Stramę z kościołem św. Mikołaja, Most Karola, Stare Miasto oraz Nowe Miasto z placem św. Wacława. Dużym zainteresowaniem cieszyła się zmiana warty pod bramą praskiego Zamku na Hradczanach w pięknej Pradze. Po całodniowym pobycie w Czechach wróciliśmy do Karpacza.

W trzecim dniu również udaliśmy się do Czech gdzie pierwszym punktem naszego zwiedzania była Jaskinia Bożkovska. Następnie odbyliśmy wędrówkę po Czeskim Raju. A na koniec dnia podziwialiśmy Wodospad Mumlawy.

Po powrocie do Karpacza podziwialiśmy Skocznię Narciarską „Orlinek” oraz Kościółek Wang.

A wieczorem odpoczywaliśmy przy ognisku.

18 maja celem naszej wyprawy było zwiedzanie Karpacza: Muzeum Klocków Lego i Konsol Gier Video. Atrakcją był letni tor saneczkowy, który przysporzył wszystkim wiele radości.

Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie przepięknego Ogrodu Japońskiego w Przysiece.

Opiekunowie: K. Kado, M Kasztelan, M. Połczyńska, A. Hoffmann.

A.H

Ekscytujący mecz

W poniedziałek 9 października 2017r. uczniowie naszej szkoły pojechali z opiekunami na mecz piłki nożnej do Grodziska Wielkopolskiego, w ramach Turnieju Ośmiu Narodów.

W turnieju bierze udział elita europejskich drużyn piłkarskich do lat 20. Uczniowie oglądali mecz Polska-Holandia, który zakończył się wygraną biało-czerwonych. Autorem jedynego gola był na początku drugiej części meczu Artur Siemaszko. Po zmianie wyniku meczu,  goście nie potrafili wykorzystać sytuacji strzeleckiej - oddać uderzenia w światło bramki. Polska w miarę spokojnie utrzymała prowadzenie, a nawet mogła je powiększyć.

Uczniowie byli bardzo zadowoleni i aktywnie dopingowali naszych piłkarzy.

                                                                                              P.K